BIULETYN INFORMACYJNY

 

 

Numer 2, lipiec - wrzesień 2005


Członkowie Oddziału Wrocławskiego PZITB

Miesiąc wrzesień - to miesiąc kończących się wakacji - miesiąc dożynkowy - zbiory plonów - to także miesiąc w którym brać budowlana obchodziła swoje święto.
Najbliższy Zjazd Jednostek Organizacyjnych rozpoczynamy 30 września - przywrócić chce tradycje święta budowlanych na terenie naszego Oddziału. To w ślad za organizowanym przez Związek Zawodowy Budowlani - centralnych uroczystości, które odbyły się w Warszawie - Zjazd Oddziału Wrocławskiego zorganizował spotkanie środowiskowe inżynierów i techników, wykonawców i deweloperów, projektantów i inspektorów nadzoru ludzi związanych z procesem inwestycyjnym.

Spotkanie to choć świąteczne ma również charakter wymiany poglądów, doświadczeń zawodowych. Spotkają się młodzi adepci sztuki budowlanej, jak również seniorzy budownictwa oraz czynna zawodowo kadra techniczna budownictwa.

Mówić chcemy o sukcesach, ale również i o bolączkach zawodu. Sytuacji prawnej i ekonomicznej i organizacyjnej budownictwa.

Z okazji tej skorzystać też chcemy aby uściślić kierunki działań naszego Oddziału. Przyjąć strategie na najbliższe lata, dbać o rangę i prestiż naszego zawodu.

W sytuacji jaka powstała po wejściu Polski do Unii Europejskiej, znaleźć właściwe miejsce dla PZITB wśród kilkudziesięciu organizacji pozarządowych zajmujących się budownictwem.

Z okazji Święta Budowlanych wszystkim Koleżankom i Kolegom, Członkom wspierającym przyjaciołom naszego Oddziału życzę sukcesów zawodowych, nowych miejsc pracy, pełnego portfela zamówień oraz wygrywania przetargów na roboty budowlane - dobrych inwestorów i nowych zawodowych wyzwań.

Przewodniczący Oddziału
Tadeusz Nawracaj



SPIS TREŚCI:

I. WROCŁAWSKI ODDZIAŁ PZITB

1. Co było - w Kołach, - w Komisjach

2. Co będzie

3. Nowy wystrój Stowarzyszenia

II. ZARZĄD GŁÓWNY

III. NACZELNA ORGANIZACJA TECHNICZNA WE WROCŁAWIU .... 17

IV. Z KART HISTORII - awarie budowlane

V. CIEKAWE REALIZACJE BUDOWLANE

VI. INFORMACJE Z WYDAWNICTW TECHNICZNYCH

VII. JUBILEUSZE - Kol. Henryk Starzak

VII. Z KART WSPOMNIEŃ - Kol. Marek Rembecki


I. WROCŁAWSKI ODDZIAŁ PZITB

1. Co było ..............

W Kołach:

Koło Nr 28 przy Wojskowym Biurze Projektów Budowlanych
1. Spotkanie noworoczne
Działalność nowowybranego zarządu Koła nr 28 rozpoczęliśmy 4 lutego 2005 roku organizując 3-dniowe Spotkanie Noworoczne. Impreza miała charakter szkoleniowo-rekreacyjny i odbyła się w malowniczej miejscowości - Polanica Zdrój.
Po przyjeździe i zakwaterowaniu w pięknych pensjonatach udaliśmy się do karczmy, gdzie w bardzo atrakcyjny sposób serwowano dania z grilla. Ta forma spotkania sprzyjała zacieśnianiu więzi koleżeńskich oraz rekreacji. Następnego dnia odbyło się szkolenie połączone ze zwiedzaniem zakładów produkcyjnych farb i folii w Złotym Stoku. Podczas zwiedzania fabryki poznaliśmy linię technologiczną produkcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz farb i lakierów. Spotkaliśmy się z przedstawicielami załogi, poznaliśmy plany i zamierzenia dyrekcji. Wieczorem, po części oficjalnej usiedliśmy wszyscy do kolacji koleżeńskiej, która przeciągnęła się do późnych godzin. Atrakcją ostatniego dnia spotkania było pływanie łodzią po zalanych sztolniach kopalni złota. Na pożegnanie każdy uczestnik został obdarowany różnymi produktami firmy "Złoty Stok".

2. Wycieczka zagraniczna
Jak co roku członkowie i sympatycy koła wyruszyli w maju w podróż zagraniczną, aby przez kilkanaście dni poznawać inne kultury oraz zabytki Europy. Już od kilku lat w majowy weekend organizujemy wycieczkę zagraniczną. W tym roku zorganizowaliśmy wyjazd na Kretę, do jednego z najatrakcyjniejszych zakątków Europy.
Autokarem dotarliśmy z Wrocławia do Salonik, skąd wypłynęliśmy na Kretę promem pasażerskim, mijając i podziwiając malownicze wyspy na Morzu Egejskim. Po dwóch dniach wycieczki promem dotarliśmy do naszej bazy wypadowej w Hersonissos. Mając do dyspozycji autokar i przewodnika zwiedziliśmy w ciągu kilku dni niemal cała wyspę.
Zwiedzanie wyspy rozpoczęliśmy po jednodniowym wypoczynku, objeżdżając płaskowyż Lasithi, gdzie według wierzeń w jaskini Dikti urodził się Zeus. Następnie przejeżdżając wzdłuż południowego wybrzeża wyspy dotarliśmy do pięknej, palmowej plaży Vai nad szmaragdowym morzem, a wracając zwiedziliśmy miejscowość Ag. Nikolaos. Kolejnego dnia zwiedziliśmy słynny pałac Knossos z epoki minojskiej, a także ruiny pałacu w Fajstos, w którym znaleziono ceramiczny dysk olimpijski. Nieco strudzeni dotarliśmy w końcu do Matalii - plaży na południowym krańcu wyspy, gdzie w latach 60-tych hippisi zamieszkiwali w grotach wydrążonych w klifach. Siódmego dnia najbardziej wytrwali i lubiący emocje wzięli udział w pieszej wycieczce wąwozem Samaria. Jest to 16 kilometrowy, najdłuższy wąwóz w Europie, rozpoczynający się na wysokości 1250 m n.p.m. i ciągnący się korytem rzeki Tarras, poprzez "Żelazne Bramy" aż do miejscowości Agia Rumelii nad Morzem Libijskim. W drodze powrotnej do naszej bazy (pięknego hotelu z widokiem na morze w Hersonissos), przejeżdżając przez wąwóz Imbros zwiedziliśmy legendarną fortecę wenecką Frangocastello z XIV w. Rankiem następnego dnia wyruszyliśmy statkiem na wyspę Santorini. Zwiedzanie "zaginionej Atlantydy" oraz powulkanicznych wysepek Palia Kameni, Nea Kameni i Tirassia dostarczyły zwiedzającym wspaniałych wrażeń. Wieczorem ruszyliśmy promem w drogę powrotną do Salonik, a następnie autokarem do kraju.

3. Spotkanie plenerowe
Tegoroczne "Spotkanie Plenerowe" członków koła odbyło się 17 czerwca w domu działkowca POD"Obrońca" przy ul. Weigla we Wrocławiu . Malownicza sceneria okolicznych ogródków oraz udana pogoda tworzyły przyjazny klimat spotkania. Część szkoleniową przygotowały dwie firmy: Wienerberger - Ceramika Budowlana oraz Botament Systembaustoffe. Obie firmy w sposób profesjonalny zaprezentowały swoje wyroby.
Firma Wienerberger zapoznała nas z pustakami PROTHERM. Ściany wykonane z ceramiki poryzowanej w systemie PROTHERM charakteryzują się dobrą izolacyjnością cieplną, wysoką wytrzymałością, dużą nośnością oraz niskimi kosztami wykonania.
Firma Botament przedstawiła między innymi zalety produktów wytworzonych na bazie krzemianowej w tzw. technologii "SILIDUR". Zaprawy te wykazują dobre przewodnictwo elektryczne, dużą wytrzymałość na obciążenie punktowe oraz niezwykłą odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne. Wszystkie przedstawione produkty spełniają najwyższe wymagania jakościowe i ekologiczne.
W podziękowaniu za przeprowadzone szkolenie, przedstawiciele firm otrzymali od zarządu koła pamiątkowe obrazy namalowane przez koleżankę Annę Pisarską. Obu firmom życzymy dalszych sukcesów.
Kulminacyjnym punktem programu była zabawa biesiadna przy muzyce z lat 80-tych oraz smacznym poczęstunku dostarczonym przez firmę cateringową. Sympatycznym akcentem spotkania było uhonorowanie solenizantów oraz wręczenie im słodkich upominków. Najbardziej wytrwali rozstali się o świcie.

4. Wyjazdy szkoleniowe
W dniach 2÷3 lipca członkowie naszego koła bardzo licznie i aktywnie uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym na budowę "złotych tarasów" w Warszawie, zorganizowanym przez koleżankę Elżbietę Suppan Przewodniczącą Komisji Wymiany Doświadczeń Zawodowych. Oprowadzeni przez kierownika budowy zapoznaliśmy się z technologią wykonania tego prestiżowego obiektu stolicy. Urozmaiceniem wyjazdu były popołudniowe i niedzielne spacery po Warszawskich Łazienkach i Starówce. Wyjazd był bardzo interesujący, rozszerzył naszą wiedzę i był okazją do zapoznania się z nowymi technologiami w budownictwie. Odbył się w miłej, koleżeńskiej atmosferze i pozostawił niezapomniane wrażenia. Dziękujemy.
Kol. Maria Leśniak - Polus


Koło Nr 33 przy WPBP Nr 2 "WROBIS" S.A. jest Kołem specyficznym. W swoich szeregach zrzesza kadrę techniczną bezpośredniego dozoru budowlanego. Rotacja pracowników technicznych w firmie wykonawczej jest duża. Ma ona wpływ na liczebność członków koła. Zarząd Koła jest między innymi czynna agitacja na rzecz przynależności do PZITB nowo przyjętych pracowników. Pomimo dużej rotacji członków, koło liczy średnio około 35 osób. W pierwszym półroczu do koła wstąpiło 4 pracowników. WPBP Nr 2 zatrudnia ponad 400 osób, pracowników dozoru technicznego średnio około 50-ciu.
W bieżącym roku Zarząd Koła zorganizował:
1. Szkolenie nt. jakości wykonywania powłok izolacji przeciwwodnych i
przeciwwilgociowych - uniknięcie wystąpienia często powtarzających się przecieków.
Szkolenie przygotowała kadra techniczna WROBIS-u, członkowie Koła Zakładowego.
2. Spotkanie z okazji Dnia Kobiet, które odbyło się w przyjaznej atmosferze przy kawie i
ciasteczkach. Panie otrzymały symboliczne suweniry.
3. Spotkanie techniczne członków Koła z prezentacją budowy pn. Politechnika Wrocławska -
Wydział Elektryczny. Uczestnicy spotkania zaznajomili się z problemami i całościową
tematyką związaną z realizacją zadania inwestycyjnego.
4. Prezentacja firmy ATLAS połączona z przedstawieniem nowych technologii i materiałów
stosowanych w budownictwie.
Ponadto członkowie Koła wzięli udział w organizowanym przez Komisję Wymiany Doświadczeń Zawodowych wyjeździe technicznym do Warszawy na budowę "Złote Tarasy".
Koło Nr 45 w Lwówku Śląskim zorganizowało spotkanie z okazji dnia budowlanych w dniu 3 września br. w Radomiłowicach. Program obejmował również zwiedzanie zabytkowego Ratusza w Lwówku Śląskim a także dyskusję na aktualne problemy dotyczące budownictwa PZITB oraz Izb Inżynierów Budownictwa. Spotkanie zakończyło się biesiadą piwną.


Koło Nr 13 Seniorów
1. Jesienna Sesja "Człowiek-Przyroda-Budownictwo" Karpacz 02÷ 09.09. 2005 r.

Pogarszająca się sytuacja finansowa innych Oddziałów oraz brak sponsorów spowodowały, że w tegorocznej Sesji wzięło udział tylko 25 osób w tym 5 osób towarzyszących /małżonki/.
Jedynie 5 Oddziałów wydelegowało swoich przedstawicieli a mianowicie : Białystok, Gliwice, Lublin, Olsztyn i Opole.
Ta zmniejszona prawie o 50% frekwencja nie wpłynęła jednak na obniżenie poziomu wartości merytorycznych oraz atrakcyjności przedsięwzięcia.
Realizacja Programu
Referaty wygłosili:
1. Kol. Andrzej Dobrzyński "Zbiornik retencyjny w Opolu"
2. Kol. Lidia Kisielewska "Nowoczesne wyroby budowlane-chemicznie modyfikowane"
3. dr inż. Bernard Końca "Nowe realia w leśnictwie"
Wszystkie referaty kończyły się ożywioną dyskusją.
Drugą ważną część Sesji stanowiły piesze wycieczki turystyczne: a) zbiorowe w ramach Konkursu o tytuł "Króla Grzybobrania", b) indywidualne o tytuł "Zdobywca Śnieżki".
Wybrana Rada Regencyjna na podstawie ilości i jakości zbiorów (decydowały prawdziwki i kozaki) przyznała tytuł "Króla" Kol. Wiesławowi Mazurowi, a 3 równorzędne tytuły wice królowych Koleżankom Halinie Majta, Krystynie Dąbrowskiej i Lidii Kisielewskiej.
W obecności wszystkich uczestników odbyła się uroczysta koronacja, wręczenie dyplomów i symbolicznych upominków.
Niekwestionowanym "Królem Gór" został Kol. Wiesław Szkudlarski z Oddziału Gliwice, a w zdobywaniu Śnieżki dzielnie mu sekundowali Kol. Maria Jakubska z Wrocławia, Rajmund Bagniewski z Olsztyna i Jerzy Stadnik reprezentant Lublina.
Tradycyjna Kolacja Koleżeńska oraz spotkanie przy ognisku przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych.
Poważni Seniorzy z młodzieńczą werwą pląsali przy dźwiękach starych melodii, a wspólne śpiewanie, opowiadania, anegdoty i dowcipy przeistoczyły się w swoisty "Maraton humoru".
Bardzo udaną imprezą okazał się po raz pierwszy organizowany "Wieczór Poezji". Czytane przez prowadzącą Mariannę Czuper wiersze Ks. Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej i Kol. Wojciechowskiego z Krakowskiego Koła Seniorów, uzupełniły recytacje w wykonaniu Kolegów Szkudlarskiego, Mazura i Radomskiego.
Z planowanych przedsięwzięć nie odbył się tylko wieczór wspomnień "Lwów przejaw młodości", gdyż główny bohater i autor Kol. Jerzy Leo Jankiewicz /91 lat/ nasz wieloletni współorganizator Sesji, niestrudzony przewodnik górski, ze względów rodzinnych nie mógł uczestniczyć w tej Sesji.
Zwolennicy gimnastyki porannej mimo zaawansowanego wieku z zapałem ćwiczyli codziennie przed śniadaniem pod kierunkiem niezmordowanej Wandzi Zielińskiej.
Tak bogato wypełniony program zakończono ogólnym zebraniem, na którym występujący składali sprawozdania z działalności swoich Kół Seniorów, dzieląc się osiągnięciami i trudnościami. We wszystkich wnioskach jak bumerang powracała sprawa obniżenia składek z tytułu przynależności do Krajowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Wszystkie wypowiedzi i wnioski umieszczono w protokole załączonym do materiałów z Sesji.
W zakończeniu jednomyślnie zaapelowano o kontynuacje Sesji Jesiennych jednocześnie gorąco podziękowano organizatorom za obecną.

Koło Nr 46 Jelenia Góra zorganizowało spotkanie w dniu 23 września 2005 r., które było poświęcone wspomnieniu o Kol. Marku Rembeckim oraz jubileuszu 80-lecia Kol. Henryka Starzaka oraz Kol. Telesfora Zbigniewa Kuchowicza, a także bieżącej informacji o działaniu Stowarzyszenia.

 

W Komisjach:
Komisja Wymiany Doświadczeń Zawodowych zorganizowała w dniach: 2 i 3 lipca wyjazd techniczny na budowę ZŁOTE TARASY w Warszawie. W wyjeździe technicznym wzięli udział członkowie PZITB z Koła:
- Nr 33 - Koła przy WPBP NR 2 WROBIS S.A.
- Nr 28 - Koła Wojskowego
- Nr 56 - Koła Terenowego
W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzili w budowie gigantyczny kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy usytuowany w samym centrum Warszawy, pomiędzy Dworcem Centralnym a ulicą Złotą. Jest to obecnie największa budowa nie tylko w Polsce ale i w Europie.
Budowę rozpoczęto w listopadzie 2002 r z planowanym terminem zakończenia w przyszłym roku. Na budowie pracuje średnio 1.300 pracowników fizycznych i ponad 100 osób z dozoru technicznego.
W drugim dniu uczestnicy wycieczki zwiedzali zabytki architektoniczne miasta Warszawy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Komisja Wymiany Doświadczeń ukonstytuowała się w składzie:
1. Przewodnicząca - Kol. Elżbieta Suppan
2. Wiceprzewodniczący - Kol. Andrzej Pietsch
3. Sekretarz - Kol. Szczepan Drzewiecki
4. Członek - Kol. Urszula Granat
Komisja Odznaczeń ukonstytuowała się w składzie:
1. Przewodniczący - Kol. Jerzy Krzyż
2. Wiceprzewodniczący - Kol. Jan Regdosz
3. Sekretarz - Kol. Wiktoria Kubrak
4. Członek - Kol. Ludmiła Micuła-Młyńczyk
5. Członek - Kol. Teresa Pijaczyńska
Komisja Pomocy Koleżeńskiej ukonstytuowała się w składzie:
1. Przewodnicząca - Kol. Anna Sołtys
2. Wiceprzewodnicząca - Kol. Teresa Mądry
3. Sekretarz - Kol. Alicja Kozieradzka
Komisja Nauki ukonstytuowała się w składzie:
1. Przewodniczący - Kol. Cezary Madryas
2. Wiceprzewodniczący - Kol. Ryszard Kutyłowoski
3. Wiceprzewodniczący - Kol. Adam Wysokowski
4. Sekretarz - Kol. Piotr Berkowski
Komisja Informacji i Promocji ukonstytuowała się w składzie:
1. Przewodnicząca - Kol. Marianna Czuper
2. Wiceprzewodniczący - Kol. Stefan Radomski
3. Sekretarz - Kol. Sylwester Duda
4. Członek - Kol. Urszula Górna
Komisja Rewaloryzacji, Modernizacji i Remontów Budowlanych
1. Przewodniczący - Kol. Zygmunt Matkowski
Komisja Problemów Budownictwa
1. Przewodniczący - Kol. Jerzy Bączkowski
2. Wiceprzewodniczący - Kol. Janusz Darłak
Komisja Trwałości Budowli
1. Przewodniczący - Kol. Stanisław Klin

 

2. Co będzie ..........


> Doroczny Zjazd Przedstawicieli Jednostek Organizacyjnych 30 września - 2
października 2005 r. w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym "JAMROZOWA
POLANA" - Duszniki Zdrój, poświęcony zmianom statutowym przyjętym przez
KZD, Programowi Działania Oddziału Wrocławskiego 2005-2009 oraz obchodom
Święta Budowlanych.
> Warsztaty Budowlane 2005 organizowane dla Koła Nr 28 przez Zarząd Koła, które
odbędą się 7-9 października 2005 r. w Głuchołazach.

 

II. ZARZĄD GŁÓWNY

Nadszedł czas reform - zapowiada Przewodniczący PZITB w wywiadzie udzielonym "Przeglądowi Budowlanemu".
Nowowybrany Przewodniczący PZITB Kol. Wiktor Piwkowski inżynier i absolwent Uniwersytetu Warszawskiego w dziedzinie Organizacji i Zarządzania mówi, że zdecydował się na kandydowanie z poczucia misji społecznej, że Związek jest w sytuacji trudnej, chce poprowadzić swoją kadencję pod znakiem reform. Chce działać według wyznawanej zasady "jeżeli jest taka potrzeba i możesz coś dobrego zrobić - to zrób to, dla swoich przyjaciół, dla środowiska, dla organizacji".
Uważa, że istotnym powodem stojącym na przeszkodzie dobrego funkcjonowania Związku to starzenie się organizacji, jest to jednakże tylko zewnętrzny obraz, przyczyna zaś tkwi w tym, że organizacja traci idee - używa idei, które są już nieaktualne.
Główna reforma Związku polegać będzie na odmłodnieniu jego szeregów, czyli dostosowaniu idei do aktualnych potrzeb. Należy nasze poglądy unowocześnić i dostosować tak, żeby młodzi ludzie chcieli się znaleźć w szeregach Związku, a wtedy organizację się ożywi.
Ważnym powodem jest także kwestia organizacyjna, należałoby zlikwidować nomenklaturę (prezes Oddziału nie może być jednocześnie z nadania Członkiem Zarządu Głównego), aby Zarząd sprawnie kierował Związkiem nie może przekracza liczby 20 osób.
Powinno się utworzyć z prasy tubę zawodową i ideologiczną ponieważ bez prasy nie można zaistnieć w świadomości publicznej.
Zmiany muszą wiec iść w kierunku efektywności. Reformy to uaktywnienie organizacji i dostosowanie jej do obecnych warunków.
Zarząd Główny PZITB ukonstytuował się w następującym składzie:

Przewodniczący PZITB - Kol. Wiktor Piwkowski
Wiceprzewodniczący ZG - Kol. Zdzisław Binerowski O.Olsztyn
Wiceprzewodniczący ZG - Kol. Tadeusz Nawracaj O.Wrocław
Wiceprzewodniczący ZG - Kol. Ireneusz Jóźwiak O.Gliwice
Wiceprzewodniczący ZG - Kol. Zygmunt Rawicki O.Kraków
Sekretarz Generalny PZITB - Kol. Adam Stolarski O.Warszawa
Z-ca Sekretarza Generalnego - Kol. Mieczysław Król O.Lublin
Skarbnik ZG - Kol. Stefan Czarniecki O.Katowice
Z-ca Skarbnika ZG - Kol. Waldemar Szleper O.Częstochowa
Członek ZG - Kol. Radosław Jasiński O.Gliwice
Członek ZG - Kol. Stanisław Kuś O.Rzeszów
Członek ZG - Kol. Rafał Ganowski O.Gdańsk
Członek ZG - Kol. Danuta Mickiewicz O.Szczecin
Członek ZG - Kol. Jan Mizera O.Opole
Z-ca Członka ZG - Kol. Ewa Jodko O.Olsztyn
Z-ca Członka ZG - Kol. Janusz Stadnik O.Olsztyn

do składu ZG wchodzą przewodniczący Oddziałów:

Przewodniczący O/Białystok - Kol. Nina Szklennik
Przewodniczący O/Bielsko-Biała - Kol. Janusz Kozula
Przewodniczący O/Bydgoszcz - Kol. Andrzej Myśliwiec
Przewodniczący O/Elbląg - Kol. Mieczysław Domińczak
Przewodniczący O/Gdańsk - Kol. Ryszard Trykosko
Przewodniczący O/Gorzów Wlkp. - Kol. Józef Krzyżanowski
Przewodniczący O/Kalisz - Kol. Marian Walczak
Przewodniczący O/Katowice - Kol. Andrzej Nowak
Przewodniczący O/Kielce - Kol. Jerzy Wójcicki
Przewodniczący O/Koszalin - Kol. Krzysztof Motylak
Przewodniczący O/Kraków - Kol. Wojciech Biliński
Przewodniczący O/Legnica - Kol. Stanisław Kapelski
Przewodniczący O/Lublin - Kol. Kazimierz Imbor
Przewodniczący O/Łódź - Kol. Jan Kozicki
Przewodniczący O/Opole - Kol. Wiesław Baran
Przewodniczący O/Piotrków Tryb. - Kol. Urszula Jakubowska
Przewodniczący O/Płock - Kol. Wiktor Ząbkiewicz
Przewodniczący O/Poznań - Kol. Wojciech Jędraszak
Przewodniczący O/Rzeszów - Kol. Jadam Jakóbczak
Przewodniczący O/Słupsk - Kol. Czesław Hurynowicz
Przewodniczący O/Szczecin - Kol. Maria Kaszyńska
Przewodniczący O/Toruń - Kol. Wiesław Stasiuk
Przewodniczący O/Wałbrzych - Kol. Tadeusz Rojek
Przewodniczący O/Warszawa - Kol. Zbigniew Tyczyński
Przewodniczący O/Zamość - Kol. Marian Gałka
Przewodniczący O/Zielona Góra - Kol. Mirosław Jaroszyński

Główny Sąd Koleżeński PZITB: Przewodniczący Kol. Bogdan Podolski oraz Kol. Kol. Stanisław Glinicki, Barbara Malec, Kajetan Marcinkowski, Roma Rybiańska, Jan Janik, Jacek Wojewódzki.
Główna Komisja Rewizyjna PZITB to: Przewodniczący Kol. Tadeusz Durak oraz Kol.Kol. Irena Bobulska-Pacek, Zygmunt Garwoliński, Jerzy Majewski, Jadwiga Gałach.

 

>Jubileusz 60 lecia Instytutu Techniki Budowlanej odbył się 24 maja 2005 r. w Warszawie
Domu Technika NOT w Warszawie. W pierwszej części odbyło się Sympozjum pt.:
"Instytuty Badawcze Budownictwa w Unii Europejskiej".
W drugiej części uroczystości Jubileuszu dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej
Stanisław M. Wierzbicki wygłosił referat "60 lat działalności Instytutu Techniki
Budowlanej dla budownictwa", wręczono również odznaczenia państwowe i resortowe,
a uroczystość zakończyła się bankietem.
>Uroczystość wręczenia nagród w konkursie PZITB Budowa Roku 2004, odbyła się
30 maja br. w gmachu NOT w Warszawie.
W piętnastej edycji Konkursu nagrodzono m.in.:
- w kategorii budynki biurowe nagrodę I stopnia budynek biurowo usługowy "Quatro
Forum" Wrocław zgłoszony przez głównego wykonawcę Budopol-Wrocław S.A.
- w kategorii obiekty inżynierii I nagrodę I stopnia Most Milenijny we Wrocławiu
zgłoszony przez generalnego wykonawcę SKANSKA S.A. Oddział Budownictwa
Mostowego w Skoczowie.
> Konferencja XXII Awarie Budowlane 2005 odbyła się w dniach: 17÷20 maja
w Międzyzdrojach zorganizowana przez Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN,
Komitet Nauki PZITB i Politechnikę Szczecińską.
Wśród wielu referentów był Kol. Prof. Cezary Madryas z referatem "Zagrożenia awaryjne
obiektów podziemnej infrastruktury komunalnej miast".
> Seminarium poświęcone wymianie poglądów dotyczących globalizacji sektora
budowlanego ze szczególnym uwzględnieniem problematyki walki z korupcją we
współczesnym budownictwie organizowany przez Komitet Współpracy z Zagranicą
PZITB pod przewodnictwem Kol. Andrzeja Moczko wspólnie z Amerykańskim
Stowarzyszeniem Inżynierów Budownictwa (ASCE).

Co będzie .....
? XVII Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Techniczna "Ekologia
a Budownictwo 2005 w Bielsku Białej 13÷15 października 2005 r. Organizowane przez
Zarząd Główny PZITB - Komitet Ekologii, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa,
Politechnikę Krakowską, Politechnikę Śląską i Oddział PZITB w Bielsku Białej.
? Konferencja techniczna " Rewitalizacja Obszarów Zurbanizowanych w Wałczu w dniach
22÷23÷24 września 2005 r. organizowana przez Komitet Remontów ZG PZITB
w Warszawie oraz PZITB Oddział w Poznaniu.

III. NACZELNA ORGANIZACJA TECHNICZNA
WE WROCŁWIU

OŚRODEK INNOWACJI NOT we Wrocławiu

Wiele się mówi i pisze o sięganiu po środki Unijne w ramach różnych funduszy. Szkolenia i kursy oraz konsultacje w Urzędach Marszałkowskim czy Miejskim nie zawsze pozwalają poprawnie wypełniać wnioski o dotacje i kompletować załączniki.
Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie oraz wykwalifikowaną kadrę naukową, Naczelna Organizacja Techniczna w ramach projektu "Sieć Ośrodków Innowacji NOT", realizowanego w ramach SPO-WKP:
Priorytet 1.: Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu
Działanie 1.1.: Wzmocnienie instytucji wspierających działalność przedsiębiorstw
Poddziałanie 1.1.2.: Wsparcie instytucji otoczenia biznesu oraz sieci instytucji otoczenia biznesu utworzyła 35 Ośrodków Innowacji NOT, w tym OŚRODEK INNOWACJI NOT Warszawie, jest: we Wrocławiu. Najogólniej celem działalności OI NOT, które wspiera Biuro Koordynacji w
? Doskonalenie i rozwój dotychczas prowadzonej działalności na rzecz wspierania firm sektora MŚP. W skali kraju przewiduje się uruchomienie około 400 projektów MŚP (w skali roku) przynoszących średnio 1mln zł wartości nowo uruchomionej produkcji oraz łączny wzrost zatrudnienia o około 800 osób.
? Nawiązanie, z pomocą Ośrodków Innowacji NOT, ścisłych kontaktów przedsiębiorców sektora MŚP z placówkami naukowymi i badawczo rozwojowymi (rozpoczęcie współpracy oraz transfer technologii).
? Zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców zakupem patentów i ich wdrożeniem dzięki uzyskanym informacjom w Ośrodkach Innowacji NOT i utworzeniem dostępu do zbiorów Urzędu Patentowego RP.
Katalog szczegółowych usług, które świadczone są bezpłatnie, jest obszerny i ujęty w poniższej notatce informacyjnej przygotowanej przez pracowników Biura OI NOT we Wrocławiu. Biuro mieści się w budynku , w którym siedzibę ma również Zarząd OW PZITB oraz OI IB, zatem możliwość skorzystania dla powstających elit MŚP jest ułatwiona. Mamy nadzieję, że praca OI NOT we Wrocławiu przyczyni się do niezbędnego w branży budowlanej, jak w każdym biznesie, transferu informacji i profesjonalnej wiedzy

Kol. Krystyna Szcześniak

Ośrodek Innowacji NOT we Wrocławiu

50-020 Wrocław, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 74
pokój 322 tel. (071) 347 14 49 tel./fax. (071) 372 46 47
strona internetowa: http://wroclaw.not.org.pl
email: oi1@wroclaw.not.org.pl, oi2@wroclaw.not.org.pl

Ośrodek Innowacji NOT we Wrocławiu jest otwarty: Pn. - Pt. w godz. 8.00 - 16.00.
Ośrodek bezpłatnie świadczy usługi doradcze w następujących obszarach:
1. Pomoc w wypełnianiu wniosków kredytowych oraz biznes planów na potrzeby bankowe.
2. Doradztwo przy wyborze odpowiedniego funduszu unijnego oraz pomoc przy
prawidłowym opracowaniu dokumentów aplikacyjnych o dotacje z funduszy unijnych.
3. Pomoc w kontaktach z jednostkami badawczo rozwojowymi (JBR).
4. Weryfikacja poprawności wypełnionego wniosku o dotacje z funduszy unijnych wraz
z załącznikami.
5. Doradztwo w zakresie pozyskania kapitału inwestycyjnego, pomoc w wyborze
najkorzystniejszej oferty kredytowej, bądź leasingowej.
6. Pomoc przy prawidłowym opracowaniu dokumentów aplikacyjnych o dotacje w ramach
Programu Dofinansowania Projektów Celowych Dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
ich weryfikacja oraz opiniowanie.
7. Doradztwo w zakresie gospodarki nieruchomościami.
Z Ośrodkiem Innowacji NOT współpracują następujące instytucje oraz eksperci:
8. Grupa ekspertów z Zespołu Usług Technicznych NOT w zakresie ekspertyz naukowo
- technicznych i wydawania opinii o innowacyjności.
9. RWTÜV Polska, w ramach programów szkoleniowych w zakresie zarządzania
innowacjami oraz pozyskania funduszy europejskich.
10. Instytucje finansujące, banki i towarzystwa leasingowe.
11. Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej.
12. Rzeczoznawcy majątkowi.
13. Prawnicy.
Każdy z odwiedzających Ośrodek Innowacji NOT ma bezpłatny dostęp do fachowej literatury
z zakresu ekonomii oraz dokumentów programowych i wytycznych dla poszczególnych funduszy unijnych.

IV. Z KART HISTORII .............

1. Awarie budowlane

W historii budownictwa powojennego na Dolnym Śląsku zdarzały się różne awarie i katastrofy spowodowane przeważnie złym montażem konstrukcji budowlanych czy też niewłaściwym wykonaniem elementów konstrukcyjnych lub nieodpowiedniego zabezpieczenia podłoża.
Jednym z takich wydarzeń we Wrocławiu była katastrofa na Placu Grunwaldzkim w montowanym obiekcie należącym do wyższej uczelni "akademiku". Katastrofa ta odbiła się głośnym i szerokim echem w środowisku budownictwa oraz wśród mieszkańców Wrocławia a szczególnie śródmieścia.
Awaria ta nastąpiła w czasie wznoszenia szkieletowego budynku 4-piętrowego z ram H.
Konstrukcję nośną 4-piętrowego budynku o wymiarach w planie 13,50 x 75,90 stanowił żelbetowy szkielet utworzony przez połączenie prefabrykowanych ram typu H. Elementy te tworzyły w sumie układ poprzecznych trzynawowych 6-kondygnacjowych ram. Połączenie słupów ram wykonano poprzez zespawanie ze sobą na obwodzie kołnierzy stalowych wykonanych z kątowników i zakotwionych w czołach słupów dodatkowymi kotwami. Stropy i stropodach zaprojektowano z prefabrykowanych żwiro-betonowych płyt kanałowych, układanych na półkach i wystających ponad środnikiem. Konstrukcję ram obliczono tylko na obciążenia pionowe. Obciążenie poziome od wiatru miały przenosić sztywne przepony poziome stropów na ściany poprzeczne środkowe i szczytowe.
W budynku zaprojektowano 2 prefabrykowane klatki schodowe, w jednym końcu oraz w 2/3 długości budynku. Przy klatce wewnętrznej zaprojektowano żelbetowy monolityczny szyb windy na całą wysokość budynku.
Te informacje winne służyć lepszej orientacji w zakresie przyczyn i skutków przedstawionej katastrofy budowlanej.
W 1966 r - 22.03. godz. 14,20 nastąpiło w ciągu kilku sekund zwalenie się całej zmontowanej konstrukcji w kierunku osi podłużnej z zachodu na wschód.

Budynek uległ awarii wskutek złamania słupów ram w poziomie nad stropem przyziemia w kierunku osi podłużnej budynku. Bezpośrednią przyczyną było działanie wiatru, którego szybkość wynosiła do 18 m/s.
Należy podkreślić, że w chwili awarii budynek nie miał elementów usztywniających konstrukcje w kierunku podłużnym, brak wypełnienia ram w ścianach szczytowych.
Trzeba tutaj wspomnieć o tragicznym zdarzeniu w tej katastrofie. Kilku młodych robotników pracujących przy montażu obiektu w momencie awarii widząc spadające części konstrukcji - zamiast uciec schowało się pod strop parteru. Niestety - zawaliło się wszystko i robotnicy zginęli na miejscu. Gdyby wybiegli kilkanaście metrów w bok, nic by się im nie stało.
Z doświadczenia tej katastrofy wynikało jasno, że przy montażu takich obiektów należy brać pod uwagę wszelkie zdarzenia, które mają zajść już w okresie montażu, jeszcze przed zakończeniem budowy.
Stwierdzamy tutaj jednoznacznie, że bogatsi w wielkie doświadczenia w tej dziedzinie unikamy - jak dotychczas - podobnych awarii i tragedii - również w przyszłości.

Kol. Jerzy Leo Jankiewicz

V. CIEKAWE REALIZACJE BUDOWLANE


Wielki wykop pod Arkady


Pełną parą idą prace przy głębokim na kilka metrów wkopie w kwartale między ulicami Swobodną, Powstańców Śl., Komandorska i Nasypową. Ostatnio nad placem budowy nowego centrum handlowo-biurowo-rozrywkowego Arkady Wrocławskie pojawił się żurawie. Za półtora roku centrum z 13-piętrowym biurowcem, 130 sklepami i dziesięciosalowym multipleksem będzie gotowe. Budowa ma kosztować ok. 100 milionów euro. Inwestorem jest należąca do Leszka Czarneckiego spółka LC Corp, a wykonawcą stanu surowego firma PORR POLSKA.


Złote Tarasy


realizowane w Warszawie pomiędzy Dworcem Centralnym a ulicą Złotą, Emilii Plater i Aleją Jana Pawła II. Data rozpoczęcia 14.XII.2002, planowane ukończenie wiosna 2006, wartość kontraktu ponad 220 milionów euro. Złote Tarasy to gigantyczny kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy.

VI. INFORMACJE Z WYDAWNICTW TECHNICZNYCH

WARTO PRZECZYRAĆ - WARTO WIEDZIEĆ

PRZEGLĄD BUDOWLANY
Nr 6 czerwiec 2005

Artykuły problemowe
- Efektywność wzmocnionych wieloprzęsłowych blach fałdowych
- Wpływ NaCL na uszkodzenia betonu w elementach konstrukcji drogowych
- O problemach budownictwa mieszkaniowego na przykładzie województwa kujawsko-
pomorskiego
- Zastosowanie buforów czasu w harmonogramowaniu procesów budowlanych
- Metody oraz rodzaje kryteriów stosowane przy wyborze wykonawcy.
Forum
- Gwarancja zapłaty za roboty budowlane w świetle nowych uregulowań dostosowawczych
do prawodawstwa europejskiego
- Samodzielni w okowach etatyzacji czyli PRL w gospodarce rynkowej
Nr 7 - 8 lipiec - sierpień 2005
Artykuły problemowe
- Kształtowanie właściwości reologicznych cementowych mieszanek iniekcyjnych
- Wpływ niektórych czynników środowiskowych na trwałość konstrukcji betonowych
i żelbetonowych
- Parametry mechaniki pękania betonów określane na podstawie badań doświadczalnych
według modelu pękania
- Problematyka skuteczności dociepleń balkonów wspornikowych budynków
wielkoblokowych na przykładzie osiedla w Lublinie
- Zastosowanie pomiarów geodezyjnych do kontroli wysokich obiektów budowlanych
- Analiza błędów średnich oszacowania wartości nieruchomości metodą porównywania
parami
- Zarządzanie ryzykiem zawodowym w przedsiębiorstwie budowlanym
- Metodyka opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dla budowy
- Procedury kontroli oraz bezpieczeństwo przy użytkowaniu rusztowań roboczych

INŻYNIERIA i BUDOWNICTWO
Nr 7 lipiec 2005

- Problemy projektowania i realizacji stalowych zbiorników dwupłaszczowych
- Zniszczenie zbiornika stalowego w oczyszczalni ścieków
- Kryteria analizy cieplono-wilgotnościowej i efektywności zewnętrznych przegród
budowlanych
- O bezpieczeństwie pożarowym w budynkach ocieplonych styropianem metodą lekko
mokrą
- Budowa tunelu pod torami PKP w Białymstoku.
Nr 8 sierpień 2005

- Analiza cienkościennego poszycia użebrowanych silosów stalowych
- Mechanizm zniszczenia żelbetowych belek zespolonych
- Badanie odporności na pękanie betonów na kruszywach wapiennych
- O uszkodzeniach i naprawie żelbetowej komory fermentacyjnej
- O wzmocnieniu konstrukcji mostowych przez nadbetonowanie

Nr 9 wrzesień 2005

- O obrocie wyrobami budowlanymi i ich stosowaniu
- Analityczne zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji
- O pracach nad nową normą oddziaływania wiatru na konstrukcje budowlane w Polsce
- Metody nieniszczące stosowane do oceny właściwości materiałów budowlanych w
diagnostyce budowlanej
- O zabezpieczeniu budynków podlegających działaniu wstrząsów górniczych LGOM
- Obciążenia obiektów budowlanych spowodowane wpływami eksploatacji górniczej
- Trzęsienie ziemi 30 listopada 2004 r. na Podhalu oraz jego wpływ na obiekty budowlane
- Kolumny DSM jako palisada zabezpieczająca wykop pod budynek sali koncertowej
Akademii Muzycznej W poznaniu
- Budowa obiektów inżynierskich na autostradzie A 2 odcinek Wartkowice - Emilia.

VII. JUBILEUSZ


80-lecie urodzin Kol. Henryka Starzaka


Urodził się 9 września 1925 r. w Czerwiszczach na Polesiu. Pracował na roli w gospodarstwie rodzinnym do 16 roku życia. Szkołę podstawową ukończył przed wojną. W pierwszych latach okupacji niemieckiej należał do Armii Krajowej, gdzie zajmował się dostawą broni i amunicji do oddziału. Później wcielony do przymusowych oddziałów budowlanych na terenie Ukrainy. Po wkroczeniu armii sowieckiej wstąpił do Armii Polskiej gen. Berlinga z którą przyszedł główny szlak bojowy przez Warszawę, Pomorze aż do Berlina. Był również więziony przez Urząd Bezpieczeństwa za udział w Armii Krajowej.

Po wojnie kończy szkołę średnią i rozpoczyna studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Po zakończeniu studiów pracuje jako asystent i st. asystent w katedrze budownictwa. W późniejszych latach pracuje w Niemczech wsch. przy budowie elektrowni, a także jako nauczyciel w Technikum Budowlanym w Jeleniej Górze. Od 35 lat jest biegłym sądowym w zakresie budownictwa. W latach 90-tych współtworzył Karkonoskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych, którego honorowym członkiem jest do dzisiaj. Odznaczony licznymi nagrodami, metalami oraz Krzyżem Walecznych. Od 1991 roku jest członkiem PZITB, był przewodniczącym Koła nr 16 oraz członkiem Zarządu Komisji Koordynacyjnej Kół regionu jeleniogórskiego.


Kol. Zbigniew Niedbalski

VIII. Z KART WSPOMNIEŃ

1. Wspomnienie o Kol. Marku REMBECKIM

Urodził się 30 lipca 1950 r. w Lubaniu.
Tu ukończył szkołę podstawową, a następnie
uczęszczał do szkoły zawodowej w Zgorzelcu gdzie uzyskał maturę jako technik budowlany.

W 1979 r. ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Od 1977 r. pracuje przy budowie obiektów rolnych i mieszkaniowych na terenie Lubania i Legnicy.
W międzyczasie uzyskuje uprawnienia budowlane w specjalnościach konstrukcyjnej i instalacyjnej oraz w zakresie budownictwa zabytkowego.
W latach 90-tych pracuje w zarządzie dróg, w PKP oraz Straży Granicznej - zawsze związany z budownictwem - na stanowiskach kierownika robót, inspektora nadzoru, projektanta.
Roboty wykonywał na obszarze województwa dolnośląskiego oraz w Dolnej Saksonii przy budowie wielu obiektów przemysłowych, drogowych a także przy obiektach zabytkowych.
W roku 1996 kończy studia podyplomowe w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego.
Był wielkim miłośnikiem Lubania, gdzie się urodził i głównie zamieszkiwał. Interesował się jego historią, zgromadził wiele materiałów i dokumentów w tym zakresie.
Członkiem PZITB został w 1994 r., organizował koło terenowe w Lubaniu i był jego przewodniczącym.
Był bardzo pogodnym, otwartym i życzliwym człowiekiem, chętnie służył ludziom fachową poradą.
Zmarł 1 marca 2005 r.
Cześć jego pamięci!

Kol. Zbigniew Niedbalski