Koleżanki i Koledzy


Miesiąc wrzesień to koniec wakacji, upałów i przyśpieszenie prac budowlanych przed zimą - a w miesiącu tym przypada - Dzień Budowlanych.

Z okazji tego dnia - życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom, przedsiębiorcom budowlanym, projektantom i sympatykom naszego zawodu spełnienia zawodowych ambicji, dużego portfela, zleceń i zawsze ciekawych wyzwań inżynierskich.

Niech ten świąteczny dzień trwa cały rok w dowód uznania trudu wykonywanego zawodu w każdym deszczowym, zimnym czy gorącym dniu.


Okres powakacyjny to okres rozpoczęcia nauki, kontynuacja naszych statutowych celów, przygotowania do Nadzwyczajnego Zjazdu, Spotkania Przewodniczących Kół i Komisji oraz Konferencji REMO-2006.


Podejmować będziemy również działania w celu zrealizowania szkoleń naszych członków ze środków Unii Europejskiej.

Zapraszam do działalności statutowej , zapraszam na stronę internetową naszego Oddziału. Zapraszam do uczestnictwo w życiu naszego Wrocławskiego Oddziału.


Z koleżeńskim pozdrowieniem

Przewodniczący Oddziału
Tadeusz Nawracaj




 

 


I. Wrocławski Oddział PZITB


Co było ..............


W Zarządzie Oddziału

1.Posiedzenie Zarządu Oddziału Wrocławskiego PZITB

Posiedzenie ZO Wrocławskiego PZITB odbyło się w dniu 25 września 2006 roku w poszerzonym składzie przy kawie i lampce wina z okazji Święta Budowlanych



Przewodniczący Tadeusz Nawracaj złożył życzenia i wzniósł toast lampką wina, a następnie wręczył odznaczenia.

  

Złotą Honorową Odznakę PZITB otrzymali Kol. Roma Rybiańska i Kol. Leszek Zgagacz,

a Kol. Irena Łabędzka odznaczona została Srebrną Honorową Odznakę PZITB.

Po części uroczystej nastąpiła część robocza Zarządu.
Przewodniczący poinformował zebranych o:
- Konferencji "KRYNICA-2006" przy współudziale Komisji Nauki i członków naszego
Oddziału,
- Konferencji "OKTRA" przy współudziale Komisji Trwałości Budowli,
- Konferencji "Budownictwo w Energetyce" przy współudziale Komisji Problemów
Budownictwa i Koła Nr 6 w Zgorzelcu,
- organizacji Konferencji "REMO-2006", która odbędzie się w grudniu przy współudziale
Komisji Rewaloryzacji, Modernizacji i Remontów Budowlanych,
- Dolnośląskiej Budowie Roku, która odbędzie się w edycji dwuletniej 2005-2006,
- Złożeniu wniosku o środki Unijne na szkolenia, które są statutową działalnością oraz
o przyjęciu wniosku i wstępnym przyznaniu środków na ten cel (740 tyś zł na 3 lata),
- Organizacji kursu na uprawnienia budowlane, który odbędzie się od 30 września do
19 listopada 2006 r.,
- Zjeździe Jednostek Organizacyjnych, który jest planowany w Zamku Czocha w dniach:
10, 11, 12 listopada 2006 r.,
- Omówił zmiany w nowym projekcie Statutu. Zwrócił uwagę na proponowany sposób powoływania Zarządu Głównego, który budzi wiele zastrzeżeń i emocji. Ważną sprawą jest także ujęte w Statucie, że w sprawach spornych Zarządu Głównego z Zarządem Oddziału można było odwoływać się nie do Krajowego Zjazdu, ale do Sądu Koleżeńskiego. Bardzo trafnie w czasie dyskusji wypowiadał się Kol. Prof. Cezary Madryas, który negatywnie ocenił proponowane zmiany w Statucie w zakresie tworzenia i wybierania składu Zarządu Głównego, ocenił to jako pozbawienie Oddziałów uczestniczenia i wpływu na działalność Stowarzyszenia.
- Realizacji budżetu za 8 miesięcy br., który OKR pozytywnie oceniła.
Zarząd zatwierdził Uchwały Prezydium od nr 11 do 21/P/2006, które dotyczyły:
- przyznania środków finansowych na działalność statutową Kół,
- udzielenia Pełnomocnictwa Kol. Kazimierzowi Wołyńcowi do podpisania Wniosku
o dofinansowanie realizacji projektu w ramach SPORZL 2004-2006 "Doskonalenie
Kwalifikacji i umiejętności inżynierów i techników budownictwa",
- przyjęcia do PZITB Kol. Jarosława Grobelnego i Kol. Michała Morkowa,
- przyznania środków finansowych w wysokości 200 zł/osobę Seniorom naszego Oddziału
na pokrycie części kosztów uczestnictwa w jesiennej Sesji "Człowiek-Przyroda-
Budownictwo"
Zarząd podjął Uchwały dotyczące:
- o przyznania środków finansowych na działalność statutową Kół
- o przyjęciu do PZITB Kol. Tadeusza Zygmunta Miernika,
- o przyznaniu Statutu Seniora PZITB Kol. Adamowi Wołoszynowi,


2. Sesja "Człowiek-Przyroda-Budownictwo"

Sesja wyjazdowa "Człowiek-Przyroda-Budownictwo" organizowana przez Zarząd Oddziału Wrocławskiego PZITB i Koło Seniorów odbyło się w Karpaczu DW "Wodomierzanka" w dniach: 1-8 września 2006 r.


Uczestnicy Sesji to: 14 członków PZITB Seniorów z Wrocławia. 7 osób towarzyszących, 2 członków Koła Terenowego oraz 14 osób z Kół Seniorów Oddziałów z Olsztyna, Opola, Warszawy, Poznania, Gliwic, Białegostoku, Torunia, Krakowa i Lublina. Sesja odbyła się zgodnie z programem.
Wygłoszono 5 referatów:
- "Ciekawostki przyrodnicze Dolnego Śląska - dr Bernard Konca
- "Deformacja płyty lodowiska w Opolu" - Kol. Andrzej Dobrzyński
- "Remont Zamku Czocha" - Kol. Stanisław Czyrek
- "Informacja o katastrofie Hali Wystawowej w Katowicach - Kol. Andrzej Dobrzyński.
Na specjalną uwagę zasługuje spotkanie pt.: "Lwów mojej młodości" z Kol. Jerzym Leo Jankiewiczem. który opowiadał swoje przeżycia z młodych lat, które spędził w tym mieście.
Seniorzy uczestniczyli też w organizowanych pieszych wędrówkach po szlakach Sudetów, wędrowali nawet na Śnieżkę.
Wzięli udział w wycieczce autokarowej do opactwa pocysterskiego w Krzeszowie, Chełmska Śląskiego (ośrodka tkactwa chałupniczego lnu) oraz Lubawski. Przy okazji wszelkich wycieczek, spacerów zbierano grzyby, niektórzy zebrali wspaniałe okazy dosadnych borowików. W wesołej atmosferze przebiegała kolacja koleżeńska, oraz ognisko przy biesiadnej muzyce tańczono do późnych godzin nocnych.
Odbył się też zorganizowany przez właścicielkę pensjonatu koncert muzyki poważnej w wykonaniu muzyka Filharmonii Dolnośląskiej pana mgr Edwarda Sytianko na flecie poprzecznym.
Seniorów odwiedzili przedstawiciele Zarządu Wrocławskiego Oddziału PZITB, Przewodniczący Kol. Tadeusz Nawracaj i Sekretarz Kol. Alicja Dudzik. Na spotkaniu omawiano sprawy dotyczące Stowarzyszenia ale i też i Seniorów czyli to co w tej chwili zajmuje uwagę wszystkich członków przed Nadzwyczajnym Krajowym Zjazdem w Warszawie - Statut i Program działania czyli przyszłość PZITB oraz współpraca PZITB i Izb Budowlanych dla dobra naszych członków.
Odbyło się też w przeddzień zakończenia Sesji zebranie ogólne, omówiono działalność Kół Seniorów, podsumowanie Sesji, na którym Seniorzy przedstawili pracę w Kołach Seniorów, sukcesy i trudności w obecnych warunkach. Członkowie Kół Seniorów uczestniczą w pracy statutowej Zarządów Oddziałów, z Zarządy Oddziałów przeznaczają finanse na działalność w Kołach Seniorów chociaż nie we wszystkich Oddziałach.
Uczestnicy Sesji dziękowali za zaproszenie do udziału i wyrazili swoje uznanie za wspaniałą organizację oraz atmosferę koleżeństwa i życzliwość - uznali, że takie spotkania są bardzo potrzebne, integracja środowiska PZITB w skali kraju.
A teraz parę uwag o odwiedzanych miejscowościach: Krzeszowie i Chełmsku.
- Krzeszów opactwo pocysterskie jest kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest remontowany i odnawiany. Powstanie swoje zawdzięcza rodzinie Piastów Śląskich w roku 1242. Kościół św. Józefa jest przykładem wspaniałej architektury wczesnobarokowej, a w jego wnętrzu znajduje się największa ilość polichromii ściennych pędzla Michaela Wilmanna. Wśród pół i lasów na długości 2 km Krzeszowa zbudowano 32 Kaplice Kalwarii, Betlejem i Pawilonu na wodzie.
Najpiękniejsza na Śląsku świątynia późno-barokowa zwana jest dziś powszechnie perłą baroku europejskiego p.w. Wniebowzięcia NMP - jest dziełem olejnym i wybitnym niezwykle dynamicznym i bogatym, co wyraża się w śmiałym zestawieniu form architektonicznych i ogromnym bogactwie elementów dekoracyjnych i rzeźbiarskich. Obraz Matki Boskiej Łaskawej należy do nielicznej grupy najwcześniejszych obrazów Maryjnych w Europie, a w Polsce najstarszym obrazem o tej tematyce. Organy najdoskonalszy instrument na Śląsku - mają przebogate brzmienie.
Kaplica Loretańska - kopia włoskiej, znajduje się na popółnocnej , zewnętrznej stronie Kościoła. Mauzoleum Piastów - kaplice grobowe - wzniesione na osi kościoła klasztornego przylega do Prezbiterium od wschodu, połączone jest dwoma obustronnie zdobionymi portalami z wnętrzem świątyni. W Mauzoleum znajduje się okazały wspólny nagrobek Piastów świdnicko - jaworskich, sarkofagi gotyckie księcia Bolka I i Bolka II oraz rzeźby małżonek książęcych. Bazylika i klasztorne zabudowania stanowią czworobok z krużgankami wewnątrz. Nie sposób dokładnie opisać piękna architektury i malarstwa i rzeźby, warto więc odwiedzić tę piękną perłę na Śląskiej Ziemi.

- Chełmsko Śląskie - położone u zbiegu Małej i Zadrnej u podnóża Zaworów miało prawa
miejskie do 1945 r. (nadane ok. 1275 r.) dziś jest największą wsią Kotliny Kamieniogórskiej o miejskiej zabudowie. Osada założona w 1214 r. była początkowo własnością prywatną, od 1343 roku należała do Cystersów z Krzeszowa. W XVII w. Chełmsko stało się ośrodkiem chałupniczego tkactwa lnu. Ta tradycja przetrwała do czasów współczesnych. Prostokątny pochyły rynek otaczają renesansowe, barokowe i klasycystyczne kamieniczki. W zachodniej pierzei zachowały się oryginalne podcienia. Na środku rynku studnia i z barokową figurą św. Jana Nepomucena (XVIII w.). Powyżej rynku na wzgórzu otoczony kamiennym murem obronnym barokowy kościół Świętej Rodziny z lat 1670-91 z późnogotycką płaskorzeźbą Koronacja Najśw. Marii Panny (1500 r.), późnorenesansową Pietą (1650 r.) barokowymi ołtarzami z lat 1712-13, portalem organowym i rzeźbami, licznymi obrazami olejnymi na płótnie, kamienne nagrobki i epitafium.
Przy ul. Sudeckiej 13-29 są Domy Tkaczy zespół zabytkowych drewnianych budynków, najlepiej na Dolnym Śląsku zachowanych - tzw. DWUNASTU APOSTOŁÓW, z których 11 przetrwało do naszych czasów (dwunasty, wolno stojący tzw. Dom Judasza nie zachował się). Domy, zbudowane ok. 1707 r. mają charakterystyczny układ: wysunięte szczyty i podcienia osłaniają wejście do sieni i dwutraktowego wnętrza z izbą mieszkalną i warsztatem, z którego wyjście do przepływającej na zapleczu rzeczki (woda służyła do moczenia płótna). Wnętrza niektórych z nich są udostępnione do zwiedzania (z wyposażeniem sprzętów i narzędzi usługowych w tamtych czasach do pracy). Można tu także nabyć tkane na miejscu lniane serwety, chusty i obrusy. Istniał także kiedyś przy ul. Kamieniogórskiej zespół domów zw. Siedmioma Braćmi, należących do bawarskich tkaczy adamaszem, do dziś zachował się tylko jeden. We wsi i przy prowadzących do niej drogach liczne Kapliczki nasłupowe i Krzyże przydrożne z XVIII i XIX w.

Co będzie ....

1. Doroczny Zjazd Przedstawicieli Jednostek Organizacyjnych Oddziału Wrocławskiego
odbędzie się w dniach: 10-11 listopada 2006 r. w Zamku Czocha k/Leśnej.
2. XII Konferencja Naukowo-Techniczna REMO-2006 "Problemy remontowe
w budownictwie ogólnym i obiektach zabytkowych" odbędzie się 6-8 grudnia 2006 r.
w Zamku Kliczków.


W Kołach:

Co było .......

1. Koło Nr 56 Terenowe Wrocław.
Na życzenie członków Koło Terenowe Nr 56 zorganizowało w dniu 14 lipca 2006 r. wyjście techniczne na budowę CENTRUM ARKADY WROCŁAWSKIE we Wrocławiu
u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej.
Sprawami organizacyjnymi zajął się Kolega Bronisław Muchalski. Historię budowy kompleksu CAW przedstawili: kierownik budowy Marek Kozów i jej architekt Jacek Dudkiewicz.
A teraz garść szczegółów:
- kubatura obiektu ponad 500 tyś m3
- powierzchnia użytkowa ponad 100 tyś m2
- wysokość budynku zróżnicowana od kilkunastu do 12-tu kondygnacji.
Obiekt będzie posiadał:
- część biurowa, część handlową i część usługową.
W części usługowej zlokalizowano kilka sal kinowych, a największa będzie miała 700 miejsc. Atrakcją będzie akwarium o pojemności 100 tyś litrów wody. Akwarium będzie posiadało wydzieloną część dla ryb drapieżnych. W konstrukcję akwarium wmontowane są szyby ze specjalnie zaprojektowanego plastyku, wyprodukowane w Japonii. Powierzchnia jednej szyby to ponad 7 m2 i grubości 10 cm. Część usługowa będzie posiadała trzy kryte wewnętrzne ogrody. Dla potrzeb klientów przygotowano 1300 miejsc parkingowych w tym 300 dla części biurowej. Budowa nie jest prowadzona w systemie generalnego wykonawstwa. Inwestor zawiera umowy z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą na określony zakres robót. O jakości robót może świadczyć fakt wykonywania robót wykończeniowych bezpośrednio na konstrukcji żelbetowych w części przeznaczonej na parkingi. Dla potrzeb centrum zmodernizowano część ulicy Komandorskiej, a modernizacją objęte są odcinki ulic Nasypowej, Swobodnej, Powstańców Śląskich i ich skrzyżowanie. Obecnych blisko 20 osób. Każdy uczestnik musiał obowiązkowo posiadać kask ochronny.


Kol. Stefan Radomski


2. Koło Nr 45 w Lwówku Śląskim

kilknij aby powiększyć


W dniu 01.09.2006 roku Koło nr 45 zorganizowało "Dzień Budowlanych". W ramach spotkania było zwiedzanie elektrowni wodnej PILICHOWICE I wraz ze zwiedzaniem zapory wodnej " od środka". Po zwiedzeniu elektrowni uczestnicy udali się do miejscowości RADOMIŁOWICE gdzie w ustronnym miejscu nad stawami przy pieczonym świniaczku odbyła się biesiada koleżeńska. W imprezie udział wzięli przedstawiciele władz miasta Lwówek Śl., starostwa lwóweckiego, zarządu Oddziału Wrocławskiego PZITB w osobach Alicji Dudzik, Ryszarda Rottera, wiceprzewodniczący DOIIB Kazimierz Haznar oraz członkowie zaprzyjaźnionych Kół z Wrocławia: Wojskowego, Piecobudowy, Koła z Jeleniej Góry. Wrażenia i pogoda wspaniałe. Na zakończenie wszyscy uczestnicy życzyli sobie: do zobaczenia za rok.


Kol. Jerzy Zatylny

Koło w Lwówku organizuje już od wielu lat spotkania wrześniowe z okazji Święta Dnia Budowlanych. Jest to przykład godny popularyzowania i dowodu na to, że nie trzeba być dużym Kołem, aby coś zrobić na rzecz środowiska. Gratulujemy.


3. Koło Nr 26 ATENA Zarządcy
Koło zorganizowało spotkanie w dniu 16 września br. z okazji Dnia Budowlanych. Program obejmował również omówienie nowych technologii stosowanych w budownictwie. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem.


Kol. Alicja Kozieradzka

4. Koło Nr 28 Wojskowe Biuro Projektów.

Obchody Dnia Budowlanych w Kole nr 28.
Kontynuując tradycję corocznych, wyjazdowych Warsztatów Budowlanych, w dniach 22-24.09.06r. zorganizowaliśmy w Głuchołazach obchody Dnia Budowlanych. W trzydniowym szkoleniu uczestniczyło 55 osób, w tym członkowie naszego i zaprzyjaźnionych kół PZITB, pracownicy WBPB we Wrocławiu, przedstawiciele Zarządu Oddziału Wrocławskiego PZITB, projektanci i inżynierowie z całej Polski. Na konferencję zaprosiliśmy inwestorów wojskowych, szefów wydziałów infrastruktury wojskowej oraz prezesów firm budowlanych współpracujących z WBPB we Wrocławiu.
Po przyjeździe do Głuchołaz zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Opawa". Trzydniowy pobyt rozpoczęła plenerowa biesiada z grillem, której zadaniem było skonsolidowanie się uczestników i zapoznanie ze sponsorami. Wieczór spędziliśmy przy dźwiękach muzyki, tradycyjnym kuflu piwa i pieczonych przysmakach.

W ramach programu sobota była przeznaczona na całodzienne szkolenie. Przedstawiciele zaproszonych firm: PAROC, KNAUF, REMMERS, PHZ POL-TRADE i POMORSKIEJ FABRYKI OKIEN przeprowadzili cykl prelekcji, zapoznając zebranych ze stosowanymi technologiami i nowościami produkowanego asortymentu. Popołudniowe rozmowy kuluarowe z przedstawicielami firm poszerzyły kontakty i pozwoliły zawiązać nowe znajomości.
Uroczysta kolacja koleżeńska zakończyła sobotni wieczór.
Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy w Nysie, na wycieczce krajoznawczej z przewodnikiem a dla chętnych zorganizowaliśmy spacer na czeską stronę Gór Opawskich. Miłym akcentem warsztatów był seans relaksowy w jaskini solnej pobliskiego sanatorium.
Wszystkich uczestników i zaproszonych gości obdarowaliśmy upominkami ufundowanymi przez Zarząd Koła. Z niezapomnianymi wrażeniami, zrelaksowani wróciliśmy do domów, bogatsi o nowe informacje techniczne, które pomogą nam w dalszej pracy zawodowej.
Warsztaty Budowlane były sponsorowane przez firmy budowlane, zdobyte staraniem Zarządu Koła. W podziękowaniu za atrakcyjne przygotowanie warsztatów otrzymaliśmy od firm pisemne podziękowania, z nadzieją dalszej współpracy.

Kol. Maria Leśniak-Polus

 


II. ZARZĄD GŁÓWNY



Co było .......

XXI KRAJOWA NARADA SENIORÓW (KNS)


W dniach 17-19 września 2006 r. w Rzeszowie odbyła się XXI Krajowa Narada Seniorów, której organizację powierzono Seniorom Rzeszowskiego Oddziału PZITB. Aktywny udział w Naradzie 32 Seniorów z 17-tu Oddziałów PZITB.

Obrady toczyły się w siedzibie Zarządu Oddziału, który jest właścicielem obiektu, zaś zakwaterowanie i posiłki w pięknym Hotelu "RZESZÓW". Serdeczne przyjęcie uczestników przez organizatorów "Narady" szczególnie przez przewodniczącego Oddziału Kol. Adama Jakóbczaka i przewodniczącego Koła Seniorów Kol. Czesław Trele, ich osobiste zaangażowanie i doskonała organizacja, sprawiły, że program Narady realizowany był bez zakłóceń. Kol. Adam Jakóbczak zapoznał uczestników z działalnością Oddziału, który chyba jako jedyny w kraju posiada kilkunastu członków zbiorowych. Na działalność statutową zdobywa środki finansowe organizując "promocje firm" szkolenia i działalność rzeczoznawczą. Oddział zawarł porozumienie z Podkarpacką Izbą Inżynierów Budownictwa, które określa zasady współpracy i tak: Izba prowadzi szkolenia podstawowe a Oddział szkolenia specjalistyczne. Współpraca z Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa układa się bardzo dobrze. Świadczą o tym pozyskanie środków na szkolenia oraz dofinansowanie organizowanego przez Oddział Konkursu "Budowa Roku Podkarpacia".
Obecność na XXI KNS Przewodniczącego Podkarpackiej Izby Inżynierów Budownictwa Kol. Jerzego KERSTE i częściowy udział Izby w kosztach Narady najlepiej świadczy o tej współpracy.
Przewodniczący Głównej Komisji Seniorów (GKS) otwierając XXI KNS podziękował Kolegom z Rzeszowa za serdeczne przyjęcie uczestników Narady i obszerną informację o działalności Oddziału Rzeszowskiego i Jego Seniorów. Nawiązując, że w tym roku mija 30 rocznica powstania Głównej Komisji Seniorów w telegraficznym skrócie omówił jej historię i stan obecny. W trosce o dalsze losy Seniorów i przyszłość Stowarzyszenia jako główny cel Narady przyjęto: wypracowanie stanowiska uczestników do treści "założeń programowych działalności PZITB na lata 2005-2009 proponowanych przez Kol. Piwkowskiego".
Powołano Komisję Wniosków i Uchwał w składzie:
Kol. Tadeusz Tarczyński - Opole - przewodniczący
Kol. Marianna Czuper - Wrocław - sekretarz
Kol. Rajmund Bagniewski - Olsztyn - członek
Kol. Adam Chmura - Częstochowa - członek
wszyscy uczestnicy Narady otrzymali na piśmie stanowiska (uchwały) odnośnie rzeczonego "Programu" opracowane przez Koła Seniorów Opola i Wrocławia, oraz Zarządu Oddziału Rzeszowskiego, które stały się podstawą do ożywionej dyskusji. Wystąpienia dyskutantów wyrażających swoje zastrzeżenia lub aprobatę do prezentowanych stanowisk pozwoliły na opracowanie uchwały przyjętej jednogłośnie przez XXI Krajową Naradę Seniorów.
Dzięki operatywności Zarządu Oddziału, teksty uchwały otrzymali wszyscy uczestnicy a egzemplarz Nr 1 wraz z kompletem dokumentów obowiązujących w działalności Głównej Komisji Seniorów przekazano do Sekretarza Generalnego PZITB do wykorzystania w materiałach Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów PZITB. W wystąpieniach uczestników Narady widać było wielką troskę o przyszłe losy Stowarzyszenia a Seniorów w szczególności. Z przykrością stwierdzono, że Zarząd Główny ustawia się do nas bokiem - przykładem jest fakt, że na żadnym posiedzeniu Prezydium GKS nie pokazał się ani opiekun ani Sekretarz Generalny choć byli zaproszeni. Z założeń programowych wynika, że Kol. Piwkowski chce uporządkować PZITB tak jak to jest w jego firmie, a przecież stowarzyszenie to zupełnie co innego. Na przewodniczącego wybraliśmy nie działacza PZITB, a człowieka biznesu nie mającego żadnego doświadczenia w pracy stowarzyszeniowej, stąd tyle uwag i zastrzeżeń do Jego "Programu", zaś pominięcie w propozycji docelowo funkcjonujących Komisji". Głównej Komisji Seniorów jest wyrazem lekceważącego traktowania Seniorów, którzy stanowią dużą, zasłużoną dla Stowarzyszenia i nadal aktywną grupę autentycznych działaczy. Jako autydotum przykrych dla Seniorów spraw, organizatorzy zorganizowali wycieczkę do Łańcuta gdzie zwiedziliśmy pałac Potockich słynną "powozownię" i stary park, a prelekcję i pokaz filmu "wiadukt w Millau - obiekt o najwyższych w świecie podporach" wzbudziły żywe zainteresowanie uczestników.
Na zakończenie Narady, przewodniczący GKS podziękował organizatorom za doskonałą organizację, stworzenie warunków, które umożliwiły prowadzenie obrad, żywą i merytoryczną dyskusję pozwalającą wypracowanie konkretnych wniosków i postulatów.

Kol. Wiesław Mazur

> Po raz szesnasty PZITB zorganizował Ogólnopolski Konkurs "Budowa Roku" przegląd osiągnięć polskiego budownictwa. W tej edycji wzięły udziału 52 obiektu budowlane zgłoszone przez inwestorów, deweloperów, wykonawców oraz samorządy terytorialne.
Nagrodzone i wyróżnione w dziewięciu kategoriach budowy charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką jakością wykonawstwa, dobrą organizacją procesu budowlanego, zapewnieniem bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska.

> XX Konferencja Naukowo-Techniczna Jadwisin 2006 - "Beton i Prefabrykacja" odbyła się w dniach 17-19 maja w Serocku k/Warszawy.

> XV Konferencja Naukowo-Techniczna "Trwałość budowli i ochrona przed korozją" KONTRA2006 - odbyła się 25-27 maja 2006 w Zakopanem.
Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczył dr inż. Jerzy Karyś z Politechniki Wrocławskiej. Jednym z laureatów nagrody im. prof. Władysława Danieleckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie trwałości budowli i ochrony obiektów budowlanych przed korozją - został Kol. dr inż. Jerzy Karyś z Politechniki Wrocławskiej.

> XXX Konferencja "Technologie i Zarządzanie w Budownictwie" Karłów 2006 odbyła się
w dniach 1-4 czerwca w Karłowie.
Po otwarciu miało miejsce otwarte posiedzenie Sekcji Organizacji i Zarządzania KILiW PAN poświęcone jubileuszowi 80-lecia prof. Kazimierza Czaplińskiego, została wręczona Jubilatowi Złota Odznaka Politechniki Wrocławskiej z Brylantem uczestnicy składali najlepsze życzenia w imieniu własnym, jak też reprezentowanych przez nich uczelni technicznych.


> XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Konstrukcje metalowe" odbyła się w dniach 21-23 czerwca 2006 r. w Rzeszowie.

> V Krajowy Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w dniach: 23-24 czerwca 2006 r.

> LII Konferencja Naukowa "KRYNICA-2006" odbyła się w dniach 11-16 września 2006 r.

> VII Konferencja Naukowo-Techniczna "Inżynieryjne problemy odnowy staromiejskich zespołów zabytkowych" w dniach 31 maja - 2 czerwca 2006 w Krakowie zorganizowana przez Komisję Budownictwa PAN Oddział w Krakowie, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, Krakowski Oddział PZITB i Małopolską Izbą Inżynierów Budownictwa przy współudziale Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.


Co będzie .....

> V Warsztaty rzeczoznawcy mykologiczno-budowlanego odbędą się 12-14 października 2006 r. w Centrum Dydaktycznym Akademii Rolniczej w Pawłowicach k/Wrocławia.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest dr inż. Jerzy Karyś

> XI Konferencja Częstochowska "Rola kosztorysu ofertowego w realizacji budowlanego procesu inwestycyjnego" w dniach 26-27 października 2006 r. w Częstochowie.

> VII Konferencja Naukowa Doktorantów Wydziałów Budownictwa Gliwice-Wisła 9-10 listopada 2006 r.

> Nadzwyczajny Zjazd Delegatów PZITB odbędzie się 18 października 2006 w Warszawie.



III. INFORMACJE Z WYDAWNICTW TECHNICZNYCH


WARTO PRZECZYTAĆ - WARTO WIEDZIEĆ

WARTO PRZECZYTAĆ - WARTO WIEDZIEĆ


PRZEGLĄD BUDOWLANY

Nr 7-8 lipec-sierpień 2006.

- Budownictwo mieszkaniowe będzie rosło najszybciej - Raport.
- Konkurs PZITB Budowa Roku 2005.
- Budowa ołtarza papieskiego w Warszawie.
- Kryteria nośności stalowych słupów obetonowanych.
- Zbrojenie belek stalą o dużej i małej ciągliwości - badanie porównawcze.
- Bieżące realizacje Hunnebeck Polska (rusztowania).
- Ocieplaj z aprobatą.
- Rola matrycy cementowej w procesie powstawania kruchych uszkodzeń w kompozycjach
betonowych.
- Jak naprawić posadzkę betonową.
- Nośność konstrukcji sprężonych a bezpieczeństwo pożarowe.
- Wybrane problemy związane z określeniem ryzyka pożarowego budynków.
- Wybrane problemy cieplno-wilgotnościowe murów ceramicznych.
- Metody i techniki wykrywania nieszczelności hydroizolacji dachów płaskich.
- Metoda ilościowej oceny ryzyka realizacji przedsięwzięć budowlanych.
- Najlepsze budynki roku - Konkurs dla firm budowlanych - Platynowe Wiertło.
- Planowanie przedsięwzięć budowlanych - wybrane problemy i metody.
- Na polskich budowach co cztery dni ginie człowiek.
- Katastrofalna administracja budowlana.

Nr 9 wrzesień 2006.

- Przed i po katastrofie katowickiej.
- Współczesne systemy wzmacniania konstrukcji.
- Wykorzystanie styropianu do izolacji dachów.
- Wykorzystanie metod komputerowych w przewidywaniu ryzyka zarysowania konstrukcji
masywnych.
- Bezpieczna praca na wysokości.
- Wpływ ukształtowania zbrojenia i sposobu obciążenia na wsporniki belek w świetle badań
eksperymentalnych.
- Ulepszanie podłoża nasypowego poduszką lub warstwą wzmacniającą zbrojoną geo-
materacem.
- Wodoodporna płyta cementowa Aquapanel.
- Badanie możliwości ograniczenia korozji zbrojenia inhibitorami migrującymi.
- Hybrydowe Wnioskowanie Diagnostyczne w ocenie stanu technicznego obiektów
budowlanych.
- Polemika z artykułem "Katastrofalna administracja budowlana" autorstwa Jacka Karskiego.

INŻYNIERIA I BUDOWNICTWO

Nr 7-8 lipiec-sierpień 2006.

- 60 lat Zakładu Mostów Politechniki Wrocławskiej.
- Nowy most podwieszony przez Nysę Kłodzką w Skorogoszczy.
- System obserwacji ciągłej mostu podwieszonego przez Wisłą w Płocku.
- Stulecie wiszącego mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu.
- Modernizacja i wzmocnienie mostu Piastowskiego w Opolu.
- Nasuwanie konstrukcji stalowej mostu autostradowego przez Wartę.
- Metody oceny niezawodności eksploatowanych mostów kolejowych.
- Komputerowe wspomaganie przeglądów obiektów mostowych w systemie SMOK.
- Międzynarodowa współpraca naukowa w badaniach mostów kolejowych.
- Efekty podatności łożysk w mostach drogowych pod obciążeniem ruchomym.
- Mosty podwójnie zespolone.
-Technologia budowy części łukowej estakady w Milówce w ciągi drogi ekspresowej S69.
- Projekt i nadzór autorski nad budową estakady Nowotarskiej w Krakowie.
- Wzmocnienie sprężonego mostu ramowego budowlanego metodą wspornikową.
- Charakterystyczne obiekty mostowe nad autostradami.
- Pale Frauki - KPRM - modernizacje znanej technologii.
- Nowoczesne metody kształtowania przyczółków mostowych z gruntu zbrojonego.
- Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) w Katowicach - tunel drogowy w centrum miasta.
- Kładka dla pieszych nad rzeką V i r e w Saint - Lo we Francji.
- Systemy cięgien w mostach podwieszonych.
- Metoda nasuwania podłużnego w budowie mostu kolejowego przez rzekę Ebro w Hiszpanii
i wiaduktu drogowego na Cyprze .
- Rekonstrukcja mostu podwieszonego przez Dunaj w Nowym Sadzie.
- Mosty podwieszone i wiszące w Chorwacji.
- Kolejowe mosty płytowe ze zbrojeniem kształtownikami stalowymi w Republice Czeskiej.

Nr 9 - wrzesień 2006

- Nanotechnologia - wyzwaniem inżynierii materiałów budowlanych.
- Wpływ uproszczonych schematów ob. liczeniowych na bezpieczeństwo konstrukcji dachu.
- Obliczenia numeryczne stalowych zbiorników walcowych z imperfekcjami
geometrycznymi.
- Specyfikacja projektowania rurociągów naftowych w terenie górskim.
- Nowelizacja norm projektowania konstrukcji murowych PN-B-03002:1999 i PN-B-03340 :
1999.
- Wytrzymałość muru na ściskanie - propozycje do normy PN-B-0300:2006.
- Budowa obiektów inżynierskich Trasy Siekierkowskiej - węzeł Marsa.
- Most Apolla - nowy stalowy most łykowy w Bratysławie.
- Analiza zaawansowana w projektowaniu prętowych konstrukcji stalowych według Euro
kodu 3.
- O zapewnieniu bezpieczeństwa budynków pod dużym obciążeniem śniegiem.
- O obciążeniu śniegiem w aktualnych normach polskich.

 


IV. JUBILEUSZE


Jerzy Leo Jankiewicz
1. Kolega Jerzy Leo Jankiewicz ukończył 92 lata - najstarszy członek naszego Oddziału.
Kol. Jerzy Leo Jankiewicz to postać tak barwna i tak zasłużona dla budownictwa i PZITB, że nie można pominąć wydarzeń z Jego wczesnej młodości, które w zasadniczym stopniu wpłynęły na Jego późniejszą działalność. Urodził się 20 maja 1914 roku w Samborze, dwa miesiące przed wybuchem Wojny Światowej. Prawie połowa Jego życia związana była z wojnami i wojskowością, ojciec Legionista, a starszy brak Feliks walczył w szeregach "Orląt Lwowskich". Szkołę powszechną i średnią ukończył już w wolnym Lwowie. Jako uczeń gimnazjum był współredaktorem gazetek ściennych, a w latach 1934-36 pisze do lwowskiej gazety "Słowo Polskie" (obecnie "Wrocławskie Słowo Polskie"), publikuje różne artykuły z życia młodzieży, recenzje teatralne, a także wiersze pod pseudonimem "Eljot", równocześnie pobiera lekcje z teorii muzyki i gry na fortepianie.
W 1936 roku rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej - Wydział Inżynierii Lądowej. W 1938 roku przerywa studia w celu odbycia służby wojskowej w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii, którą kończy z wyróżnieniem. Praktykę oficerską odbywa w 12 pułku artylerii w Tarnopolu. Po napaści Niemiec na Polskę, wraz ze swoją baterią broni Lwowa. Po wkroczeniu Armii Radzieckiej do Lwowa dostaje się do niewoli, ale udaje mu się uciec, unikając wywiezienia do Katynia. We Lwowie przeżył obie okupacje i tzw. wyzwolenie. Pracując na różnych stanowiskach i w różnych przedsiębiorstwach, aktywnie działał w polskich organizacjach konspiracyjnych jak: ZWZ, AK, NIE i WIN. Będąc operatorem w kinach "Kopernik" i "Mewa", zorganizował w nich konspiracyjne punkty kontaktowe. W 1943 roku aresztowany przez gestapo, ucieka z transportu i w okolicznych lasach organizuje oddział partyzancki "Jastrzębiec", dowodzi w nim dywersja i sabotażem. Po likwidacji oddziału wraca do Lwowa. Po ponownym wkroczeniu Armii Radzieckiej Jerzy Jankiewicz porzuca pracę w kinematografii i rozpoczyna pracę w "Centrali Telefonicznej", nie zaprzestając konspiracji. Organizuje polski amatorski teatr estradowy. Przechodzi do pracy w Filharmonii jako II reżyser i asystent prof. Bardiniego, tamże organizuje Polski Teatr Miniatur, jest jego dyrektorem, reżyserem i autorem wielu tekstów wierszy i piosenek, do których muzykę pisała pani Zofia Łazarkiewicz - Koncertmistrz Opery Lwowskiej, później Wrocławskiej i Warszawskiej. Teatr Miniatur cieszył się dużą popularnością i był kolejnym punktem kontaktowym i ośrodkiem polskości.
W lipcu 1944 roku Jerzy Jankiewicz bierze udział w akcji "Burza", a po jej zakończeniu przenosi się wraz z rodziną do Leska w Bieszczadach. Do Wrocławia przyjeżdża w marcu 1946 roku, ale pracę rozpoczyna dopiero w styczniu 1947 roku, gdyż 8 miesięcy spędził w areszcie w Kielcach, skazany na 3 lata w zawieszeniu - obecnie zrehabilitowany. Rozpoczyna pracę w Zrzeszeniu Przedsiębiorstw Budowlanych - późniejsze PPB - Zrzeszenie Dolnośląskie, którego jest współorganizatorem, wprowadzając do niego różne prywatne firmy, np. Drogobit, Fundament i inne. Tam poznaje przyszłą żonę, z którą do dziś żyje szczęśliwie. Rozpoczyna się budowa osiedli Anna, Celin, Dorota i Barbara oraz odbudowa Mostu Grunwaldzkiego, gmachu NOT i Teatru Polskiego. W 1952 roku przechodzi do WPBP Nr 1 gdzie pracuje 10 lat jako kierownik Działu Inwestycji Własnych, doprowadził do b udowy Bazy Sprzętu Zakładów Prefabrykacji, hotelu robotniczego, ośrodka wczasowego w Ustroniu Morskim i innych obiektów zaplecza technicznego i socjalnego, w tym przyzakładowego budownictwa mieszkalnego. Przez kolejne lata był dyrektorem Zakładu Inwestycji Wrocławskiego Zjednoczenia Budownictwa. Pracę zawodową kończy we Wrocławskim Przedsiębiorstwie Instalacji Elektrycznych WINEL, jako zastępca dyrektora ds. środków produkcji. W międzyczasie dokończył studia na wydziale budownictwa Politechniki Wrocławskiej, z wynikiem bardzo dobrym. Dużo czasu poświęcał pracy społecznej, był redaktorem naczelnym miesięcznika międzyzakładowego "Budujemy", propagatorem sportu, organizatorem klubu sportowego Budowlani Wrocław i jego wieloletnim prezesem.
Do PZITB wstąpił w styczniu 1958 roku w Kole WPBP Nr 1 i pełnił tam funkcję przewodniczącego zakładowego Klubu Techniki i Racjonalizacji. We wrocławskim Oddziale PZITB pełnił funkcje przewodniczącego Komisji Historii oraz Komisji Informacji. Jest jednym z dwóch żyjących członków założycieli koła Seniorów (27 maja 1977). Jest współautorem czterech wydawnictw jubileuszowych Wrocławskiego Oddziału PZITB. Aktualnie jest przewodniczącym Komisji Historii oraz wiceprzewodniczącym Koła Seniorów, aktywnym współorganizatorem corocznych Sesji "Człowiek-Przyroda-Budownictwo". To dzięki jego wysiłkom udało się zebrać i napisać historię dolnośląskich firm budowlanych "Budownictwo na Dolnym Śląsku w latach 1945-2000" - autor Jerzy Leo Jankiewicz.
Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń państwowych, resortowych i stowarzyszeniowych, między innymi: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Obrony Lwowa, Złotą i Srebrną Odznakę Honorową PZITB i NOT i PTE, Zasłużony dla Budownictwa, Zasłużony do miasta Wrocławia i wiele innych. Posiada godność Zasłużonego Seniora PZITB.

 


V. REMO - 2006


XII KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
12th SCIENCE AND TECHNOLOGY CONFERENCE


REMO - 2006
PROBLEMY REMONTOWE W BUDOWNICTWIE OGÓLNYM l OBIEKTACH ZABYTKOWYCH
RENOVATION PROBLEMS IN CONSTRUCTIONS AND HISTORIC BUILDINGS

 

Wrocław - Zamek KLICZKÓW, 6-8 grudnia 2006 r.

UWAGA: Dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze Oddziału PZITB

 

 


 


ZESPÓŁ REDAKCYJNY:

KOMISJA INFORMACJI I PROMOCJI

Marianna Czuper
Sylwester Duda
Stefan Radomski

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa
Oddział We Wrocławiu

50-020 Wrocław, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 74
tel./fax: 34-364-88; 344-85-89

sekretariat.pzitb@not.pl , informacja.pzitb@not.pl